Το θέμα που έχει προκύψει από την άστοχη κατ' εμέ διευκρίνιση της εγκυκλίου 4 σχετικά με τον τρόπο απόδειξης παλαιότητας προ του '55 έχει προβληματίσει όλους μας ενώ έχει συζητηθεί πολλάκις σε διάφορες σχετικές αναρτήσεις του forum.
Να επαναλάβω αυτό που έχω αναγράψει σ' άλλο θέμα:
"Δυστυχώς οι Νομοθέτες αυτού του τόπου δεν θέλησαν να ξεδιαλύνουν το τοπίο με τα υφιστάμενα προ του 55 κτίσματα και τη νομιμοποίηση αυτών όπου απαιτείται. Πιθανόν για να αποποιηθούν της ευθύνης έγγραφα του παρελθόντος, αποφάσεις Νομαρχών κλπ. ή αν θες προκειμένου να συνεχιστούν τακτικές του παρελθόντος. Δεν είναι τυχαίο που για καταγγελίες Αυθαιρέτων για κτίσματα προ του 55 χωρίς οικοδομική άδεια λογίζονται πρόστιμα που για να τα αποφύγεις ή προσφεύγεις στα ΣΥΠΟΘΑ ή στον Νόμο περι Αυθαιρέτων.

Στην Πρώτη περίπτωση εφόσον θες να δικαιωθείς δεν αρκούν ή μάλλον δεν έχουν ισχύ "ελαφρά" αποδεικτικά τύπου Τεχνικών Εκθέσεων. Στη δεύτερη περίπτωση το μπαλάκι της ευθύνης πέφτει μονάχα στον μηχανικό σύμφωνα με την Εγκύκλιο 4. Σ' αυτή την περίπτωση συνιστώ στους συναδέλφους να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί με τις βεβαιώσεις που δίνουν. Κατ' εμέ δεν αρκεί μόνο η τεκμηρίωση του τρόπου κατασκευής καθώς επίσης και ο ίδιος ο Νομοθέτης επιφυλάσσεται αναφέροντας τη λέξη "συνήθως".Δεν νομίζω να το έχει γράψει αυτό λογικός και νοήμων άνθρωπος. Πόσο μάλλον μηχανικός."

Επιπροσθέτως να αναφέρω και τα εξής:
H Εγκύκλιος 4 αποτελεί απλώς μία Εγκύκλιο σχετικά με τη βαρύτητα που τη διέπει και σε καμμιά περίπτωση δεν υποκαθιστά το Νόμο ο οποίος αναφέρει ρητά τι θεωρείται υφιστάμενο προ του ΄55.
Επιπλέον στην Εγκ4 αναφέρεται ότι ο χρόνος ανέγερσης συνήθως τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων, προκειμένου να υπαχθούν στο Ν.4178/2013 μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εμπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου. Ο νομοθέτης ερμηνεύω εγώ, ότι θέλησε να "αγιάσει τα μέσα" (τρόπο κατασκευής) προκειμένου να πετύχει αποκλειστικά το σκοπό του (υπαγωγή στον 4178) και μόνο.

Σε κάθε περίπτωση τα ανωτέρω εκφράζουν προσωπικά την άποψη μου΄.